Mam na imię Anastasiia, pochodzę z Ukrainy i mam 19 lat. Do Polski przyjechałam w 2018 roku i obecnie jestem na trzecim roku studiów z Zarządzania lotnictwem.
Mówiąc o swoich doświadczeniach i powodach, dla których wybrałam ten kierunek, mogłabym na przykład powiedzieć, że mój tato jest pilotem, jednak prawda wygląda inaczej. Myślałam o tym, by zostać nauczycielem języków obcych lub tłumaczem. Później jednak moja mama znalazła ofertę dotyczącą Zarządzania lotnictwem. Zasugerowała by wybrać ten kierunek, zważając na to, że proces rozwoju lotnictwa postępuje w szybkim tempie. Wybierając kierunek studiów stwierdziłam, że właśnie w tej branży osiągnę większy sukces, niż jako nauczyciel czy tłumacz. Miałam w stu procentach rację. Obecnie, po dwóch latach na uczelni, mogę powiedzieć, że uwielbiam wszystko, co jest związane z lotnictwem i w przyszłości bardzo chciałabym pracować w tym sektorze. Jedynym problemem, jaki napotkałam w trakcie studiów, był wybór pomiędzy Zarządzaniem lotnictwem ogólnym a Zarządzaniem lotnictwem. Zarządzanie lotnictwem to wszystko, co jest związane z lotniskami, liniami lotniczymi i innymi organizacjami, których głównym zadaniem jest transport tysięcy pasażerów każdego dnia, czyli wszystko co obejmuje zarządzanie lotami komercyjnymi. Natomiast Lotnictwo ogólne skupia się na zarządzaniu lotnictwem, ale również na zarządzaniu prywatnymi lotniskami i transportem małych grup pasażerów lub ładunków, które odbywają się poza harmonogramem. W zasadzie – Lotnictwo ogólne to wszystko, co jest związane z tymi aspektami lotnictwa, o których prawdopodobnie nigdy nie myśleliście.
Ponadto, jest wiele różnych programów i kursów dedykowanych studentom, które mają pomóc im w poszerzaniu horyzontów, np. certyfikaty takie jak: IATA, ArcPORT lub dowolny certyfikat językowy, a także różne wydarzenia i koła naukowe, do których można dołączyć. Osobiście uczestniczyłam w UITM Talks 2020, gdzie rozmawialiśmy o prawach kobiet. Było to dla mnie niesamowite przeżycie – dzielenie się swoimi przemyśleniami w obecności wielu osób. Studenci mają również możliwość uzyskania stypendium, które częściowo lub w całości pokrywa czesne. Jestem również członkiem School of Leaders, dzięki czemu mam możliwość rozwijania cech lidera. Daje mi to ogromną motywację do przykładania się do nauki. Co więcej, istnieją również programy wymian, takie jak np. Double Degree w Wielkiej Brytanii, Erasmus Plus i JOIN Program w Chinach. Uczelnia zapewnia wachlarz możliwości samodoskonalenia – wszystko zależy tylko od chęci studenta.