Veronika Zolotarenko – Rubanska

Nazywam się Veronika Zolotarenko – Rubanska. Jestem absolwentką Turystyki i rekreacji, którą studiowałam w ramach oferty Kolegium Medycznego WSIiZ. Bardzo się cieszę, że mam możliwość wzięcia udziału we współtworzeniu elektronicznego albumu WSIIZ to My.

Swoją historię chciałabym zacząć od tego, że studia we WSIIZ nie są moimi pierwszymi studiami. Wcześniej studiowałam Zarządzanie na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Studia w Krakowie nie były jednak dla mnie – postanowiłam zmienić kierunek na bardziej interesujący. Od znajomych dowiedziałam się o istnieniu pewnej rzeszowskiej uczelni, która kształci nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie. Bardzo lubię podróżować, co również wpłynęło na moją decyzję o wyborze uczelni. Pochodzę ze Lwowa i bardzo podobała mi się możliwość częstych powrotów do domu, dzięki czemu nie musiałabym tęsknić za rodziną i przyjaciółmi. Przed przyjazdem do Polski zaczęłam uczęszczać na kurs języka polskiego, który ukończyłam z certyfikatem potwierdzającym znajomość języka na poziomie B2.

Podczas studiów odbywałam praktyki w najlepszych hotelach, m.in.: Hotelu Starym w Krakowie, Hotelu Blue Diamond Active SPA w Nowej Wsi, czy Hotelu Park Inn by Radisson w Krakowie. Dla mnie były to najlepsze i najbardziej interesujące praktyki. Właśnie wtedy poznałam wiele ciekawych i ambitnych osób oraz miałam szansę pracować we wspaniałym gronie. Dzięki praktykom, obozom i wyjazdom do Łańcuta, Warszawy  i Krakowa, mogłam lepiej poznać polską kulturę. Kulturę i tradycje Polski poznawaliśmy np. poprzez oglądanie polskich filmów i śpiewanie polskich piosenek. Specjalnie przygotowane zajęcia z języka polskiego, pomogły nam – osobom z Ukrainy, lepiej przystosować się do życia w Polsce. Dodatkowo, w trakcie studiów nauczyłam się tańca, pływania na kajakach, konnej jazdy, wspinania na linach oraz rozwinęłam umiejętności językowe. Obecnie posługuję się pięcioma językami: ukraińskim, rosyjskim, polskim, angielskim oraz niemieckim.

Jako studentka brałam udział w programie Buddy, w którym opiekowałam się studentami z Indii i Kazachstanu. Ten czas wspominam bardzo przyjemnie. Pomagałam studentom z zagranicy przystosować się do polskiej kultury, załatwić dokumenty potrzebne do legalizacji pobytu i potrzebne ubezpieczenia.  Zajmowałam się także tłumaczeniami dokumentów związanych z zakwaterowaniem i sprawami bankowymi. To doświadczenie nauczyło mnie samodzielności oraz komunikacji z ludźmi wielu kultur i narodowości. Co ważne – znalazłam grono przyjaciół, z którymi do tej pory kontaktuję się za pomocą mediów społecznościowych. Pamiętam również wizytę prowadzącego z Niemiec, który gościnnie przeprowadzał dla nas zajęcia z Zarządzania – była to dodatkowa okazja do ćwiczenia języka angielskiego i to było super! Ciekawym rozwiązaniem, które pamiętam z czasów studiów, był program Wykładów dla chętnych, podczas których każdy student miał okazję zostać słuchaczem wybranego przez siebie wykładu, oferowanego poza planem studiów. Mój wybór padł na Psychologię w zarządzaniu.

Wielokrotnie i aktywnie uczestniczyłam w promowaniu uczelni. Brałam udział w wywiadach i działałam w kołach naukowych, m.in. Kole Naukowym Marketingu i Mediów, gdzie poznałam wiele ciekawych osób i prezentowałam swoje wiersze, gdyż jestem poetką. Wywiady ze mną można zobaczyć na stronie internetowej WSIiZ Intro UA. To zainspirowało mnie do rozwoju twórczości literackiej i próbowania nowych rzeczy. Jednym z ciekawszych momentów podczas studiów był udział w twórczym zadaniu, kiedy to wspólnie z osobami uczęszczającymi na zajęcia z języka polskiego  i prowadzącą –  dr Dominiką Izdebską – Długosz, pisaliśmy książkę dla studentów z Ukrainy. Wspólnie tłumaczyliśmy różne zdania z języka ukraińskiego na polski i odwrotnie. Pod koniec roku nasze tłumaczenia zostały wydane w książce „Po polsku bez błędu”, z podziękowaniami dla naszej grupy na pierwszej stronie.

Każdy wykładowca, z którym miałam do czynienia, był wyjątkowy! Lojalni, wymagający i profesjonalni – lubiący swoją pracę i mający indywidualne podejście do każdego studenta. Wspierali i pomagali każdemu, jak tylko mogli, a prowadzone przez nich wykłady zawsze wzbudzały ciekawość i zainteresowanie studentów. Wiedza, umiejętności i doświadczenie zdobyte we WSIIZ były bardzo pomocne. Nauczyłam się komunikacji z ludźmi, umiejętności miękkich i kompetencji językowych. Poznałam ciekawe miejsca i ludzi oraz nauczyłam się śmiałości i samodzielności. Reasumując, stwierdzam, że życie studenckie we WSIiZ było ciekawe, aktywne i bardzo produktywne. Z radością i wdzięcznością wspominam wszystkie te chwile. Dziękuję całej społeczności akademickiej za ten wspólnie spędzony czas i współpracę. Nauka we WSIiZ była super doświadczeniem i pierwszym etapem dla rozwoju umiejętności. Pozytywnie wpłynęła na moje dalsze życie zawodowe oraz rozwój osobisty.